Vyjádření SK AS VUT

 

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

vzhledem k situaci, která se v posledních dnech mění každou minutou, bychom s Vámi chtěli sdílet několik myšlenek a poznatků, jenž nám hlavou už pár dní běží.

My všichni v současné době čelíme náporu emocí, což je naprosto přirozené. Naše generace měla doposud to štěstí, že vyrůstala v době míru a bez větších nesnází. Pandemie, vyhlášená WHO v souvislosti s rapidním šířením koronaviru a nárůstem nakažených v naší zemi a okolí, a s tím související opatření jako uzavření škol, hranic, karanténa a podobně, jsou situace, které za svůj život zažíváme poprvé a snad i naposled. Proto se nestyďte za své emoce – panika, strach, zlost, nejistota, úzkost a spousta dalších. Každý z nás tento psychický tlak zvládá jinak. Buďme k sobě v současné době shovívaví víc než kdykoliv předtím. To, jak na nás daná situace působí, neovlivníme. Každý jsme jiný. Podporujme se. 

Na univerzitě jsme si všichni vědomi, že Vás zajímá, jak to bude dál. Na to není zcela jasná odpověď, protože pořád probíhají intenzivní jednání na vedení univerzity a jejich obsah je okamžitě komunikován napříč fakultami i se studentskými komorami. Všechny informace jsou postupně aktualizovány na webu https://www.vutbr.cz/koronavirus a stejně tak na fakultních webech, v informačním systému a snažíme se Vás i my informovat přes sociální sítě. Aktuálně každá fakulta funguje na základě prvních opatření, které přijala a dělá se vše pro to, ať v nejbližších týdnech bude těch informací a řešení zase o něco víc.

My, jako studentská komora, jsme také studenti a máme stejné obavy a otázky. Věřte nám, že fakulty k této situaci přistupují velmi zodpovědně a na univerzitních mailech se Vás také snaží informovat o každém dalším postupu. Snažíme se společnými silami najít způsob, jak vzniklou situaci co nejlépe zvládnout. Zároveň bychom na vás chtěli apelovat – dbejte na to, že sledujete pouze ověřená seriózní média. Nepodléhejte zbytečné panice a dezinformacím.

V mezičase, buďte prosím otevření svému okolí. Pomáhejte si navzájem. Pomáhejte sousedům, jejichž povolání je důležité pro naše životy. Starejte se o své příbuzné i sami o sebe. Zkuste ve volném čase využít své vědomosti a doučovat přes internet mladší, pomůžete tak dalším lidem. Existuje spousta možností jak pomáhat. Současně ale dodržujte pokyny Ministerstva zdravotnictví České republiky a dbejte na prevenci. 

Pokud Vás cokoliv trápí, jsme Vám neustále k dispozici přes sociální sítě Facebook i Instagram

Jsme v tom všichni společně a společně to také zvládneme.

 

Anička, Dan, Diana, Eliška, Kika, Pavel, Radek, Terka, Veronika

Zástupci studentů ve SK AS VUT